Застрахователното право включва в себе си сложните правоотношения, които се развиват по договор за застраховка, между застрахования и застрахователя, както и между трети лица. Основният нормативен акт в Република България в областта на застраховането е Кодекса за застраховането (КЗ).

Застрахователният договор е двустранен, възмезден и алеаторен. Тоест по него една от страните не е наясно, с това което ще получи. Престацията на застрахователя към застрахования зависи от трето несигурно събитие, наречено застрахователно събитие. За да възникне отговорност за застрахователя по договора за застраховка е необходимо застрахователното събитие да представлява покрит договорен риск.

Често застрахователните договори са придружени от дълги общи условия като неразделна част. При сключване на застрахователен договор е необходимо изрично и внимателно да се разгледат всички разпоредби на общите условия към него, защото именно там са изброени покритите рискове и всички останали договорки, които биха могли да изключат или да ограничат отговорността на застрахователя при настъпване на застрахователното събитие. Доверете се на опитен адвокат преди сключване на вашата застраховка.

Застрахователните договори могат да бъдат задължителни като Застраховка гражданска отговорност или по желание на страните като застраховка автокаско. Задължителната застраховка гражданска отговорност на автомобилистите е нормативно определена в Кодекса на застраховането и в Наредба № 49 от 16 октомври 2014 г. за задължителното застраховане по застраховки „Гражданска отговорност“ на автомобилистите и „Злополука“ на пътниците в средствата за обществен превоз.

Тя представлява отговорност на застрахователя при причинени от застрахования щети на трети лица по време на управлението на МПС. Ако тази застраховка не бе задължителна, всеки, който причини другиму щета, със своето МПС, щеше да е лично отговорен, а ако той няма финансова възможност да покрие тези щети, това би значело масово не обезщетяване на множество пострадали.

Предлагам правно съдействие, както при сключване на договор за застраховка, като Ви консултирам за общите му условия, промяна на някои реквизити в самата полица и изясняване на покритията по вашите застрахователни договори, така и при последващ проблем с настъпило застрахователно събитие. Не се колебайте да се свържете с вашия адвокат, веднага след настъпване на събитието или при отказ за изплащане на застрахователно обезщетение.